קיימות שיטות הונאה רבות המבוצעות בשיטות ובאמצעים שונים. חשוב להכיר את השיטות הנפוצות וכך תוכלו לזהותן עוד בטרם עת. חשוב לדעת – אם נפלת קרבן להונאה יש לפנות לעו״ד מוקדם ככל האפשר על מנת לנסות ולמזער את הנזק. המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי אלא מוגש כשירות לציבור כחומר למחשבה.

חלק א׳

שלם מקדמה קטנה ואת היתרה תשלם כשנביא לך את הירח, בשיטת הונאה זו מובטחת לקרבן קבלת דבר מה בערך רב. בפועל הוא לא יקבל כלום או יקבל חפץ ללא ערך. השיטה מתפרסת לרוחבו של כל השוק החל מקבלת הלוואה, רכישת מוצר יקר, השקעה בנדל״ן, הזדמנות עסקית וכו. הקרבן מתפתה לשלם מקדמה או עמלה או מס כלשהו ובכל פעם שישלם יגלה שיש רק עוד תשלום אחד בטרם יקבל את המוצר הנכסף..

שיטות ההונאה הנפוצות:
 • העוקץ הניגרי – הקורבן מקבל מייל או פקס בו הוא מתבקש לשלם סכום קטן על מנת שבעתיד יוכל לקבל סכום כסף גדול. נקרא בשם זה משום שהגל הראשון של ההונאות מקורו בניגריה.
 • בקשה לסיוע בהעברת סכום כסף גדול למדינה אחרת תמורת עמלה שמנה – הקרבן יקבל הודעה מאדם שמציג את עצמו כמקורב לנציגי השלטון במדינתו המושחתת ויתבקש לסייע בהוצאת סכומי כסף גדולים מהמדינה. הקרבן מתבקש לשלם עבור עמלות עבור הוצאות ראשוניות שיוחזרו לו עם קבלת הסכום הגדול. לאחר התשלום הראשון יצוצו מכשולים אחרונים ותשלומים נוספים אותם יידרש הקרבן לשלם כדי לא לעכב את העברת הכסף.
  במקרים מסוימים יבקשו הנוכלים את פרטי חשבון הבנק של הקרבן וינסו לגנוב ממנו כסף.
 • זכייה בלוטו במדינה בחו״ל או זכייה בפרס מחברה מפורסמת – הקרבן יקבל בדרך כלל מייל בו עליו ליצור קשר עם אדם המתחזה כנציג הגוף שמעניק את הזכייה. על מנת לקבל את הזכייה המובטחת יהיה על הקרבן לשלם תשלומים שילכו ויגדלו ככל שיתפתה לתשלום הראשון.
  במקרים מסוימים יבקשו הנוכלים את פרטי חשבון הבנק של הקרבן וינסו לגנוב ממנו כסף.
 • ירושה גדולה – הקרבן יקבל מייל מאדם המציג את עצמו כעו״ד מחו״ל המייצג אדם ערירי שנפטר והשאיר עזבון גדול. עורך הדין (שכמובן אינו עורך דין אלא נוכל) מספר לקרבן כי עד עתה לא מצא יורשים ולכן במקרה כזה העיזבון יעבור לרשות המדינה. מאחר ושמות המשפחה של הנפטר והקרבן זהים כביכול, הנוכל מציע לקרבן לייצגו בתביעה לקבלת העיזבון ולחלוק עימו ברכוש.
  הנוכל יגבה את הסיפור הבדוי במסמכים שנראים כמסמכים רשמיים. הקרבן נדרש לשלם סכום כסף לכיסוי ההוצאות המשפטיות והאגרות. בהמשך, יידרש לשלם תשלומים שילכו ויגדלו ככל שיתפתה לתשלום הראשון.
  במקרים מסוימים יבקשו הנוכלים את פרטי חשבון הבנק של הקורבן וינסו לגנוב ממנו כסף.
הכרויות ורומנטיקה – הונאת הגבר השרמנטי

שיטת הונאה זו מופעלת בדרך כלל על נשים. בשיטה זו הקרבן מכירה את גבר חלומותיה, הגבר המושלם, ההיכרות תעשה בדרך כלל דרך אתרי פנויים פנויות אליו יירשם הנוכל בזהות בדויה.
לאחר שהנוכל התחבר אל הקרבן וזכה באימונה הוא יבקש כספים תוך הפעלת לחץ רגשי ומניפולציות. הנוכל יספר לקורבן על מחלה של קרוב משפחה בחו״ל, קבלת הלוואה על מנת לקנות רכב כדי שיוכל לבקר את הקורבן, כרטיס טיסה כדי לחסל את עסקיו בחו״ל ולבוא להשתקע עם הקורבן בארץ. לעתים ישלב הנוכל הונאה זו עם ״העוקץ הניגרי״ ויבקש את עזרת הקרבן בהעברת סכומי כסף גדולים מחוץ למדינה.
דרך נוספת היא לסחוט את הקרבן כאשר הנוכל יישלח לקרבן תמונות עירום כביכול של עצמו ויבקש תמונות עירום של הקרבן. לאחר שיקבל את התמונות ידרוש סכומי כסף באיום שיפיץ את התמונות אם לא יקבל תשלום. השיטה הוכיחה את עצמה על נשים וגברים כאחד.

הונאת הקריירה החדשה

שיטת הונאה זו תופעל בדרך כלל על עולים חדשים וצעירים בתחילת דרכם. הנוכלים יפרסמו מודעות במדורי העבודה, יציגו את עצמם כחברה המציעה עבודה בדרך כלל בתחום הדוגמנות, פטנטים, או יעוץ בקידום הקריירה. לעתים יציעו עבודה בחו״ל תוך הצגת החברה כחברה מחו״ל. הקרבן יעבור ״מיונים ראשונים״ וימצא כמועמד מתאים לעבודה. מודיעם לקרבן כי הראיון הסופי יתבצע בחו״ל וכי יהיה עליו לשלם עבור הוצאות של כרטיס טיסה, מלון ואירוח. נוכלים מתוחכמים אף יקימו אתר אינטרנט פיקטיבי של החברה אותם הם מתחזים לייצג.

הונאות נדל"ן

שיטת הונאה זו תופעל בעיקר על זוגות צעירים, בעלי נכסים מחו״ל וקשישים
מאחר ועסקאות נדל״ן מלוות בהוצאת כסף רב הם מהוות הזדמנויות לנוכלים אשר מוציאים במרמה סכומי כסף גדולים. קיימות מספר הונאות אופייניות לתחום הנדל״ן ונפרט את העיקריות:

 • מכירת נכס למספר רוכשים במקביל.
 • הצגת נכס כמיועד ליעוד אחד כאשר בפועל הוא מיועד למטרה אחרת.
 • מכירת נכס תפוס, משועבד, מעוקל או ממושכן תוך הצגת מסמכים מזויפים כי הנכס פנוי.
  *רכישת נכס תוך שימוש בשקים מזויפים ומכירתו במהירות לצד ג׳.
 • השתלטות במרמה על נכס אשר בבעלות תושב חו״ל, קשיש, ערירי, נפטר וכו, ומכירת הנכס במזומן בסכום נמוך מערכו. לאחר קבלת התשלום הנוכלים נעלמים.
 • מכירת נכס מושכר תוך זיוף מסמכי בעלות על הנכס.
 • השכרת דירה ללא ידיעת הבעלים שבדרך כלל איננו מתגורר בארץ תמורת תשלום מראש לשנה במזומן.
הונאת העבודה מהבית

קל מאוד לפתות קרבנות בהצעות עבודה עם רווחים גדולים מבלי לצאת מהבית. הקרבן נענה בדרך כלל למודעת המופצות ברשת באתרי אינטרנט או בדואר אלקטרוני תוך הבטחה לשכר גבוה במינימום מאמץ ובזמן קצר. ישנם תרמיות רבות בתחום זה ונפרט את המובילות בהם:

 • עבודה ללא תמורה. הקרבן מתבקש לבצע עבודה ברשת ובסופה לא יקבל תשלום.
 • הלבנת כספים – עבודה בה הקרבן מתבקש להעביר כספים דרך חשבונו תמורת עמלה למטרות הלבנת הון.
  הקרבן מתבקש למסור את פרטי חשבונו לצורך הפקדת תשלום ובפועל גונבים כספים מחשבונו.
 • תשלום מראש – הקרבן נדרש לשלם מראש עבור מוצרים חסרי ערך אותם יהיה עליו למכור ללקוחות במסגרת עבודתו. ברגע שהקרבן מעביר את הכסף הוא לא רואה את המוצר או את שכרו.
 • קבלת צ׳ק מזויף בסכום גבוה תוך דרישה להחזרת ההפרש. הקרבן מקבל ״בטעות״ צ׳ק עם סכום גבוה בהרבה ממה שמגיע לו. הוא נדרש להחזיר את ההפרש ואז מתגלה כי הצ׳ק מזויף.
 • הונאות פירמידה בהם הקרבן יקבל תשלום אם יצליח להכניס לפירמידה קרבנות נוספים.
הונאת הזמנות נופש שאינו קיים

הקרבן מזמין ומשלם עבור טיסות, רכב שכור, בתי מלון מבלי שההזמנה יוצאת לפועל או מקבל רק חלק ממנה. הנוכל מפרסם באתרי אינטרנט ובעיתונות הזמנות חופשה במחירים נמוכים משמעותית ממחיר השוק.
הקרבן מתפתה לשלם לשלם בהעברה בנקאית או במזומן מסיבה של תקלה במחשב או הנחה נוספת. הקרבן יקבל אישור הזמנה מזויף מהנוכל מבלי שבוצעה הזמנה כלל.

גניבה מחשבון הבנק

הנוכל מתחזה לקרבן, משיג שליטה על חשבון הבנק שלו ומבצע עסקאות ללא הרשאה. ההתחזות מתאפשרת באמצעות שימוש בהונאת פישינג או תוכנות זדוניות שמשיגות את פרטי הקרבן או בהתקשרות טלפונית לקרבן והתחזות לעובד הבנק על מנת לקבל את מספר תעודת הזהות והססמאות של הורבן.

במאמר הבא: עוד הונאות מסוגים שונים וכיצד תוכלו להקטין את הסיכון להפוך לקרבנות.

משרד עו״ד יגאל גולדשטיין מתמחה בדיני משפחה ופלילים.
יש לכם שאלה? נקלעתם לצרה? פנו למשרדנו.